Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Už od vás vaša škola pýtala mydlo a toaletný papier? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Pisateľ sa tvári, ako keby si to mydlo a toaleťák pýtali učitelia pre seba. Aj my sme si na ZŠ nosili v hyg. vrecúška s mydlom a papierom, pričom školské pomôcky boli zadarmo. Ak by boli solídne knihy, naše deti by nepotrebovali toľko prac. zošitov. Pri CJ je nich často slovná zásoba a prehľad gramatiky, čo v knihe absentuje. Tieto moderné komiksy nanútené ministerstvom školstva neobsahujú dokopy nič. Akoby sa autorovi páčilo, ak by si jeho dieťa donieslo domov vyplnený prac. zošit, ktorý mu škola zapožičala? Ani ceruzka sa nedá odstrániť vždy bez stopy a koľkokrát sa dá taký pracovný zošit gumovať? Školy môžu kúpiť toľko učebníc, na koľko majú financie. Často majú problém pokryť faktúry za energie. Pripomínam pisateľovi, že si voľakedy školopovinné deti nosili z domu polienka...možno aj to bude...
 

 

Áno, aj takto sa riaditelia a učitelia vykrúcajú. Čakal som, kedy sa ozve prvý "z branže", ktorý sa chytí slovíčka "zapožičiavajú". Napísali ste na ministerstvo, že dikcia toho ustanovenia zákona je nevhodná?

Povinné vzdelávanie na základných školách má byť bezplatné. Bodka. Tak je to v ústave aj v zákone. Moje deti bezplatné školstvo nepotrebujú. Pokojne prijmem aj tie polienka. Ale raz je uzákonené, tak to má platiť. Pretože nikoho nemožno nútiť, aby robil niečo, čo nie je zákonom prikázané. Čiže ani rodiča nemožno nútiť, aby spolufinancoval povinné vzdelávanie na základných školách. Takže si prosím uvedomte, že drankanie peňazí od rodičov na základný školský servis je nemiestne. Ale hlavný problém je, že je to stále viac, viac, viac. Namiesto toho, aby ste poriadne zaštrajkovali, tak presúvate ťarchu na rodičov. Podľa mňa je to alibizmus, ktorý pôsobí na školský systém ako mor. Ako mor preto, lebo je to výchovno-vzdelávací systém. Učiteľom vadí, keď žiaci nedodržujú školský poriadok. Prečo ho však nedodržujú učitelia. Vychovávate deti od malička vykrúcaniu sa a výhovorkám. A to si ja ako rodič školopovinných detí neželám. Pretože presne takýto prístup vedia k tomu, že sa aj na problémy v školstve kašle. Svojím spôsobom sú si učitelia sami strojcami svojho/nášho šťastia. Berte tento môj príspevok ako "jedno polienko" do diskusie, do ktorej sa vám učiteľov veľmi nechce.

Ja keď som chodil do školy, tak nám dávali aj ceruzky a zošity. Nežiadam pre moje deti ceruzky a zošity. Chcem, aby sa trend, ktorý v článku popisujem, zastavil. To by mohol bežný učiteľ ZŠ pochopiť.
 

Aj uplatky su nezakonne, a pritom

povinne. Pokial mate skolopovinne deti, asi poznate realitu. Je to priprava generacie na udrzanie tohoto bordelu. Ked vyrastu a budu z nich pravnici, budu si to chciet vynahradit. Tak ako si to vynahradzuju uradnici, lekari, pravnici, advokati, udrzbari... Vynucuju si to, co im stat v mladosti zobral/nedal.
 

 

Ďakujem za výstižný názor, presne to je medzi riadkami môjho článku.
Tým, že sú učitelia ticho a tolerujú subjektívny výklad zákonov, resp. sami si ich vykladajú ako im to vyhovuje, prispievajú k výchove generácie, ktorá nič nezmení, práve naopak, "bordel" sa ešte zväčší. Ale to predsa nemôže byť v našom záujme - ani žiakov, ani rodičov, ani učiteľov. Ťah je však na strane učiteľov. My rodičia im môžeme kryť chrbát. Ak však nebudú myslieť iba na svoje platy...
 

Ďalší "nenápadný" výdavok

Ja ti dám ešte jeden príklad - internet. Školy zadávajú deťom bežne úlohy typu "vyhľadaj na internete". Poznám mnohých, ktorí si boli nútení zaobstarať internet, hoci ich rodinný rozpočet viem že ne je bohvieaký, práve pre tieto zadania, ktoré dávajú učitelia dokonca už na jedna štyri základnej školy. A je to "nenápadný" výdavok, lebo málokto chce byť za "chudáka", ktorý nemá na internet... Povedala som učiteľke, že kým internet nie je za 1. pre rodičov bezplatný a za 2. bezpečný pre dieťa z hľadiska obsahov, že škola nemá právo posielať deti za internet.
Dostali sme výnimku. Projekty robíme z encyklopédií... :) ibaže na druhom stupni to bude náročné riešiť každý rok a s každým učiteľom.

Niekto mi v internetových diskusiách namietal, že veď má k dispozícii školský internet. Ibaže, domáca úloha má byť vypracovateľná v domácich podmienkach. A podľa môjho osobného názoru dokonca iba v rámci informačného okruhu učebnice, ide predsa iba o preopakovanie si práve prebratého učiva. Tzv. projekty považujem za úplnú zbytočnosť, podľa mňa nemajú na vzdelanosť vôbec žiadny vplyv, iba na voľný čas dieťaťa, o ktorý ho celkom výdatne oberajú.
 

 

Keď náš štát bude dávať na školstvo priemer HDP v EU, nebudete musieť pre udržanie úrovne doplácať formou hmotných a finančných príspevkov.
 

napíš ministrovi

toto nie je maslo učiteľov
 
Hodnoť

Mimon

"Prečo by sme mali za svoje povinnosti platiť?"
Pretoze by niekto za svoje poslanie mohol chciet plat?
 

 

a nehovori sa tomu nahodou vydieranie?

(1) Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až šesť rokov.
 
Hodnoť

ehm...

Akoby ste nevedeli, ze zakony a ustava u nas uz davno neplatia...teda platia, ale iba vtedy, ked sa to hodi milionarom, sudcom, policajtom alebo starym stbakom a pribuznym druhom. Aj ked citujete zakon a nachadzate pasaze, ktore su porusovane...skuste s tym niekam ist, na sud...Zistite velmi rychlo, ze ste prisli o par rokov zivota, par stoviek eur (minimalne), pribudlo par sedivych vlasov a nevyriesili ste absolutne nic (akurat vyrobili nepriatelov a decku znicili zivot). Skor by ste si mali zvyknut na to, ze zdravotnictvo a onedlho aj skolstvo, budu spoplatnene a pekne mastne. Bez ohladu na to, ze vsetci platia zdravotne poistenie ci dane/odvody ci na nejaky zdrap papiera, ktoremu sa hovori ustava (kedze politici si s nou kazde rano vytieraju zadnicu). Jedina rada - makajte alebo kradnite, kazdopadne zozente si VELA penazi.
 

povedal by som, ze pisatel prispevku

si je tohto vsetkeho vedomy. Nepovazuje to ale za spravne a chce na to upozornit, dufajuc, ze to zacne vadit aj dalsim ludom, aby sme s tym nakoniec mohli nieco spravit. Zda sa, ze Vy ste sa uz zo svojou ponizujucou ulohou (pokial zrovna nie ste ten, kto z popisovanej anarchie tazi) zmieril.
 
Hodnoť

 

pravda pravduca...pripominam, ze aj rodicia by sa mali ozyvat, tak ako ty, ale zjavne vacsina uz rezignovala. Som dokonale spokojna, ze uz nemam nic spolocne so skolstvom, kedze moje dieta je dospele :)
 
Hodnoť

 

Klasicke zamienanie priciny a nasledku. Skola od tebou plateneho statu nedostava dostatok penazi, aby mohla tvojej dcere poskytnut zachodovy papier. Samozrejme, ze by sa na to mohla vykaslat, lebo zachodovy papier nema nic spolocne s vyucovanim a nechat deti behat po lopuchy. Prejavi dobru volu v manipulacii s hygenickymi vecami, aby tvoje dieta dodrzovalo zakladnu hygienu a tebe je to "trapne". Nuz, ocividne mas ine priority.
 

Naozaj?

Tak prečo sú v školách záchody? Toaletný papier je z hľadiska vyučovania na tom rovnako ako napríklad škridla na streche školy. Ja nič nezamieňam. Škola má od (aj) mnou a Vami plateného štátu dostávať dostatok peňazí, pretože štát, t.j. my, teda aj ja aj Vy, sme to uzákonili prostredníctvom poslancov parlamentu. Keď musíme dodržiavať právne predpisy napríklad v doprave, tak ich dodržiavajme aj v školstve. Nie som zástancom toho, aby bol veľa pravidiel (zákonov), chcem ich menej. Ale tie nech sa dodržiavajú. Dostali sme sa do stavu, kedy sa prijíma stále viac a viac zákonov, ale ich sila sa často uplatňuje jednostranne. Ja pokojne donesiem do školy aj ten toaletný papier, aj viac. Ale na základe nejakej (spoločenskej) dohody; nemusí byť na celoštátnej úrovni, môže byť aj medzi rodičmi školy. Ale dohoda, nie diktát. No a štát by mal v takejto súvislosti znížiť, nie zvýšiť daňové zaťaženie občanov-rodičov.

Mimochodom - čo tie pracovné zošity? Kde je hranica koľko si ich má žiak kúpiť? Podľa mňa sme už za hranicou. Aj preto tento blog, hoci sa nečudujem, že sa mnohým páčiť nebude. Hovoril som o tom aj na rodičovskom združení; reakcie boli, ako keď niekomu stúpite na otlak. Obzvlášť u "priateľov školy".
 

 

Nie som ziadny "priatel skoly" - ale ani priatel ludi, ktori potrebuju, aby za nich stat robil uplne vsetko. A ked ste si to uzakonili pomocou poslancov, preco to riesite v tej skole, ktora tie peniaze nedostala? Tento clanok je typickou slovenskou ukazkou predvadzania "moci" tam, kde ma maly slovensky clovek pocit,ze si to moze dovolit. Vytiahne sa na rodicovskom zdruzeni, ze nedonesie zachodovy papier a potom zas ide volit Fica alebo Matovica. Tento stat je presnym obrazom jeho obyvatelov.
 

 

Táto Vaša reakcia mi pripadá trochu hysterická. Čo sa týka hodnotenia mojej osoby, ste úplne mimo.

Na rodičovskom združení som hovoril iba o pracovných zošitoch a nie o toaletnom papieri. S tým toaletným papierom som to asi prehnal, dal som tak možnosť menej kritickým čitateľom nechať sa uniesť mimo podstatu.
 

 

No neviem, ja som kludna ako storocna korytnacka a takisto som nehovorila vylucne o osobe autora, kedze podobnych hrdinov som uz zazila stovky, ale ked sa spoznal, nuz...lebo toto rovnako Ficovci ako Matovicovci predvadzaju bezne v skole, v obchode, v krcme ci u lekara. Takze naozaj nejde len o toaletny papier v skole a "podstata" je uplne jasna.
P.s. pre menej chapavych "Ficovci" - volici lavice, "Matovicovci" - volici koalicie, neviem koho autor volil a ani nechcem vyvolat mimodiskusiu o tom.
 

Mysim, ze ste uplne nepochopila text

Zakladnou myslienkou tam je, ze je nieco pokrivene v nasej spolocnosti. Pochybujem, ze hlavnou motivaciou pisatela bolo stazovat sa na nedostatok papiera. Tiez to nemuselo byt ani tak adresovane skolam a ucitelom, aby si zohnali papier inde, ale skor rodicom a danovym poplatnikom, ze aj ked platia dane ako najati, nepouzivaju sa na to, na co by sa aj podla najvyssieho nasho zakona pouzivat mali. Ze zakony su len zdrap papiera. Ak si budu ucitelia tento clanok vztahovat na seba a debatovat tu o tom, ci maju alebo nemaju mat pre ziakov pripraveny papier a ceruzky, bude to myslim na skodu, lebo sa debata odkloni od toho, co zrejme autor sledoval.
 
Hodnoť

 

Este vacsia sranda je, ked si ucitel musi sam kupit tie ucebnice (este je aj taka so spravnymi odpovedami). Ked ste z chudobnejsich pomerov a mate maly nastupny plat, je to ponizujuci pocit, ze na ucebnice (vlastne pracovne pomocky/nastroje) nemate...citite sa ako posledny loser. Ak ucite viacero rocnikov, musite si hned kupit viacero knih. Poznate este ine povolanie, kde si kupujete nastroje na vykonanie prace? Predstavte si, ze by chirurgom povedali, ze si maju doniest vlastny skalpel.
 

 

Učitelia sa mali už dávno postaviť na odpor. A to ako jedni z prvých, keď si uvedomili, kam to v tomto štáte speje. No oni vyhlásia štrajk až keď im budú pod tým narastajúcim tlakom praskať kosti. Mňa len mrzí, že učitelia si takto postupne sami "vytunelovali" svoje renomé ako elity národa. Učitelia majú aj vychovávať, nie len vzdelávať. A najlepšia výchova je výchova príkladom.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 94
 2. Peter Pollák: Nedám sa zaočkovať! Toto sú dôvody 76
 3. Ján Šeďo: Ešte niekto pochybuje o nutnosti výmeny predsedu vlády ? 60
 4. Ján Komrska: Marcyho hora, New York 50
 5. Jaroslav Mottl: Denník koviďáka 2020 44
 6. Matúš Lazúr: Naozaj musíme očkovať náhodných okoloidúcich aby sme vakcínu nevyhodili ? 39
 7. Ladislav Piršel: Ako by to vyzeralo, keby malo Mongolsko I. Matoviča? 39
 8. Stanislav Martinčko: Je R. Fico už aj korunovaný špiceľ? 36
 9. Simona Kyselicová: Kúpat' sa s kosatkami? Prečo nie! 35
 10. Lucia Livschitz Kollárová: Moji zaočkovaní svokrovci, suseda bojujúca o život a môj mŕtvy otec 34

Rebríčky článkov


 1. Martin Konečný: Kompromis náš každodenný
 2. Jozef Legény: Zomrieť na Matoviča - najpravdepodobnejšia príčina smrti 2 368 občanov navyše v roku 2020
 3. Olívia Lacenová: Ekonomika eurozóny sa zrejme opäť rúti do recesie
 4. Peter Biščo: Čo politik to švindler, čo švindler to politik.
 5. Stanislav Martinčko: Je R. Fico už aj korunovaný špiceľ?
 6. Martin Krištoff: Lagardeová sa drží sa výhľadov oživenia
 7. Štefan Vidlár: Chaos boys
 8. Július Kovács: Celoplošné testovania jediná cesta ako sa učinne brániť coronavírusu. Video
 9. Miriam Studeničová: Ľudia nevedia čo chcú!
 10. Július Kovács: Jozef Brheľ zabudnutý oligarcha Mečiara a jeden zo zakladateľov Smeru


Už ste čítali?