Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Posledná bitka o slovenskú prírodu začala... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Drzim vam aj nam palce

bude to tazky boj, bolsevik a jeho nasledovnici nikdy nebrali ohlady na nikoho, na prirodu uz vobec nie.
 

ad., lykozrut

ja som naopak celkom rad, ze sa trestne postihuju aj taketo veci. nicenie lesov prostrednictvom nedbanlivosti a lykozruta by malo byt takto zretelne postihnutelne.. viete, aj uzovky su sucastou prirody, ale kto by ich chcel v okoli bytovky, kde byva ?
tak ako som Vam hovoril v tom pohostinstve blizko Borika- lesnici a ochranari by mali zacat hladat vychodiska a nie sa napadat. a lesnici su na tatranske lesy predsa vacsi odbornici ako eko aktivisti.. M. Stefanovic, publicista
 

 

Ak vám stačí jeden človek, tak napríklad ja by som chcel mať užovky v blízkosti bytovky kde bývam. Ale ich tam nemám, napríklad aj z toho dôvodu, že spoluobyvatelia kosia trávniky okolo bytovky minimálne každý mesiac.

A jedna otázka: z čoho usudzujete, že lesníci sú na tatranské lesy väčší odborníci ako eko aktivisti?
 

 

ja by som tiez chcel mat uzovky pri dome
 
Hodnoť

drevárska a poľovnícka lobby

korupčne o5 zasahuje a to do najvyšších štátnych kruhov lebo terajšia vláda neurobí nový zákon len tak z nudy. aj v tejto oblasti sa na okraj pýtam - ak sme v EÚ - prečo u nás neplatia osvedčené zákony ako napr. v Nemecku? - je ťažko preložiť a schváliť alebo naozaj treba účelovo vytvoriť niečo absurdné ala SVK? - :)
 
Hodnoť

trestne stíhaný

by mali byť všetci , ktorí dopustili či už vedome, alebo nevedome zničenie predmetu ochrany - najhodnotnejších lokalít v TaK ktorými sú horské smrečiny typu Nefcerka a Temné smrečiny /zaradených do siete Natura 2000 ktorú sme sa zaviazali chrániť/ tým, že títo ľudia svojimi nekompetentnými rozhodnutiami dopustili ich neprirodzený rozpad na úkor sledovania tzv. prírodných procesov v bezcennom ekologickom smetisku, ktorým je malé kalamitisko z novembra 2004. To, že to nechápu aktivisti ma až tak netankuje, ale že to nechápu lesnícki a prírodovedne vzdelaní ľudia ako je napr. aj autor tohto blogu je hanbou ich odbornosti. Zlatník a Stolina sa musia v hrobe obracať nad takýmto amaterizmom.
 

 

Kedy sa zverejnia seriózne a komplexné analýzy a to i právne a aj z pohľadu dlhodobej ekonomiky v tejto veci? Všetko je len jednostranné, nič poriadne!!! Kto to vypracuje a zverejní? V tom hrobe sa musí obracať viac ľudí, ale nie len pre ochranárov, ale hlavne pre novodobých lesníkov, čo pre vlastnú nenažranosť a karierizmus zdehonestovali celé lesníctvo, lesy a z lesníckej uniformy urobili zelený prezervatív. A ešte otázka: "Kto bol spoluautorom zákona č. 543/2002 Z.z., o ktorý sa opierali a v jeho súlade konali tí dvaja ministri MŽP SR (ktorých osobne nemusím)?" Nebol to náhodou ten istý prokurátor, tá istá osoba, ktorá rozhodovala vo veci a v konečnom dôsledku išla sama proti sebe, svojej znalosti a osobnej právnej spôsobilosti a názorom?! A čo NLC - Národné lesnícke centrum, s honosným názvom a prívlastkom "národné" a gro národa ani nevie, že niečo také existuje? Čo tam robíte, keď nič poriadne verejne neprezentujete (vrátane sekcie lesníckej, či skôr sekcie spracovania dreva)? Meníte tam riaditeľov častejšie ako v Lesoch SR, š.p., tak asi moc odborne nezávislí tam veľmi nebudete.
 
Hodnoť

Nic , len kopec demagogie

Ministerstvo ZP treba zrusit a spravu lesov vratit do ruk odbornikov - lesnikov
Desattisice znicenych hektarov lesa , miliardove skody jasne hovoria o "prinose " tzv. ochranarov pre spolocnost
eliminuj ochranara - zachranis les !
 

 

Vaša reakcia sa nezakladá na pravde. Lesy mali a stále majú v rukách odborníci - tzv. lesníci, nik ochranári. Problém je v tom, že sa komplexne nerešpektujú zákony a odbornosť na strane vlastníkov, správcov a obhospodarovateľov lesa. Ochranári, vrátane MŽP SR sú len také piate koleso do voza, na ktorých sa len vyhovára a tým odvracia pozornosť od skutočnej podstaty problémov. Prečítajte si napríklad priamo štatút príspevkovej organizácie Štátne lesy TANAP-u, čo všetko majú konať a rešpektovať. Keby robili to, čo majú, tak tieto problémy nie sú. Celé toto je len o naháňaní biznisu a peňazí pre súkromné firmy, na ktorých sa popri tom ešte veľa ľudí priživí. Napríklad ŠL TANAP-u a Lesy SR, š.p. nie sú v stave schopnom plniť si svoje poslanie a štatút. Nemajú poriadne nič, ani ľudí na robotu, ani techniku. Naháňajú peniaze a kšefty pre kamarátov podnikateľov (fyzickú prácu si odnesú poslední živnostníci) a samozrejme, všetko má politické krytie. Takže, aká odbornosť cez tento neodborný systém?! Tento zmätok a chaos je účelový a preto nie je ani vôľa zjednotiť oblasť ochrany prírody a lesníctvo. Bolo by úplne jasné, kde je problém a kto si má plniť povinnosti a nevyhovárať sa jeden na druhého. A takto sa dajú i cicať dvojstranne peniaze na tú istú vec. Kšefty sú kšefty. Ostatné je nepodstatné a ľudia vaďte sa!
 

k tým zničeným lesom

počítate napr. aj Levočské vrchy? Proti čomu že tam lesníci bojocali? Už si veľmi nepamätám. Nebolo to náhodou proti lykožrútovi?

Ako dopadol tento boj?

Nedopadla by takto aj TaK?
 
Hodnoť

 

už som to tu na SME raz napísal: rád by som sa dožil toho, keď raz ŠL SR, SVP a poľovníci budú môcť byť žalovaní a súdne stíhaní za vytváranie holorubov, vznik povodní, bezohľadné oslabovanie a vyrúbavanie brehových porastov, betónovanie korýt riek, vytváranie a prispievanie k extrémom počasia a vôbec za nesprávne hospodárenie v krajine ohrozujúce jej ekologickú a funkčnú stabilitu!!!
Je na čase aby sa ochranári zjednotili a postupovali spoločne!
 

 

trochu si ujasni pojmy, ako mozu polovnici za holoruby....? (akoze su mi ukradnuty, ale demagogia sa mi hnusi)
taktiez povodne: boli casy, ked tu bolo ovela menej lesov ako teraz, mas dojem ze trpeli viac povodnami?
no a ku samotnej ochrane tatranskych dolin: len tolko, ze na jednej strane sa dozvedam, ze je to tam nepovodny umelo vysadeny les, na druhu stranu sa chrani ako poklad - aky zmysel ma chranit nieco umele?
 
Hodnoť

Vinníkov lykožrútskej katastrofy

prísne potrestať.Obidvoch zodpovedných ministrov a samozrejme aj reťazových ekoteroristov
 

 

A čo ministri rezortu pôdohospodárstva a generálni riaditelia sekcie lesníckej na tomto ministerstve, na tých ste nezabudli? Tí tiež neurobili to, čo mali a mohli. Len tak pre info. Lesník Ing.V. Turský nastúpil svojho času za štátneho tajomníka MP SR priamo z úrovne lesnej správy Lesov SR, š.p., neskôr bol priamo ministrom MŽP SR. Ministrom životného prostredia bol priamo lesník z prevádzky (vedúci LS) a urobil pre lesy a tento stav čo? Momentálne je generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovanie dreva rezortu pôdohospodárstva bývalý generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Ing.J. Mizerák. Čo táto osoba urobila doteraz pre ochranu prírody a lesy? Lesníci a ochranári čo urobili pre ochranu prírody a lesy?
 
Hodnoť

lesy SR rulez

o tom, ze lesy SR maju v sucasnej vlade na ruziach ustlane svedci nedavne tichucke schvalenie novely zakona c 180/1995, bez akejkolvek dovodovej spravy...spolu so "suvisiacim" zakonom o elektronickych komunikaciach... http://www.nrsr.sk/web/Default...
LESY SR dostali rovnake opravnenia ako SPF pri nakladani s pozemkami neznamych vlastnikov...
 
Hodnoť

Ja asi žijem na Slovensku

ako niektorí spoluobčania, najmä prokurátori. Lebo bez akýchkľvek pochybností snaha zachrániť les proti lykožrútovi je neúčinná. Stačí sa chodiť pozerať do dolín kde sa 3 roky dozadu vyťažili holorubne obrovské plochy, postriekali z vrtuľníkov, nasadzovali lapače. Výsledok - po roku pokoja lykožrút žerie zvyšky. Zdá sa že ešte viac - likviduje aj osamotené stromy na rozhraní les kosodrevina, ktoré sú všade inde čisté. Naviac hlboko v dolinách Záp. Tatier vznikajú posledné dva roky ostrovčeky schnúceho lesa uprostred krásnych nedotknutých obrovských plôch. Nikto nevie prečo, ani čo s tým, čo proti tomu robiť. Férové od lesníkov by to bolo po piatich rokoch sledovania priznať. Sústrediť by sa mali na to, aby ťažili civilizovaným spôsobom. To čo po nich ostáva, sú zničené doliny s kilometrami nových zvážnic svietiacich kam oko dovidí. Odkryté svahy sa bránia zalesňovaniu, sadenice vysychajú aj pre extrémne teplé roky. Je to na zaplakanie. Kto chce vidieť rozdiel a opraviť si názor, nech si prejde Tichú a porovná to so Štiavnicou, Starobockou, s Podbanským. Do zastrčenejších dolín Nízkych Tatier slabším povahám neodporúčam ísť - tam je katastrofa po "ťažbe" neopísateľná.
Tichá a Kôprová naproti tomu stále vyzerá ako les. Tam kde nesiahol človek, aj s vyschýnajúcimi časťami a lesom po vetrovej kalamite. Staršie plochy už dávno zarastajú a tie novšie sa prirodzene obnovujú.
Garantujem, že ak by sa mali ľudia vybrať, či chcú chodiť do Tatier, ktoré vyzerajú ako Tichá alebo ako lesnícky "ošetrené" plochy, hlasovanie by bolo jednoznačné.
 

 

Celé toto, čo uvádzate, súvisí hlavne s jednou vecou a verejnosť to ani moc nezaujíma. Pred cca 10 rokmi začala výrazná snaha (pokračuje sa v nej naďalej) o doslova zničenie lesníckej prevádzky, snaha o zosúkromnenie štátnych lesov, štátnych poľovných revírov a z lesov sa vytvoril čisto biznis a podnikanie, zo snahou dostať lesy a lesníctvo na kolená. Boli povyhadzovaní ľudia, lesníci a najmä robotníci, z ktorých urobili živnostníkov, či skôr živorníkov, ktorí musia počúvať podnikateľských mecenášov, teda osoby veľmi blízke aj vedúcim predstaviteľom tzv. lesníctva na Slovensku. Z technického vybavenia štátnych lesov ostali trosky, horárne majú v rukách tí, čo si ich plánujú za zlomok hodnoty odkúpiť. Každý uvádza pojmy lesník, lesníctvo, ale z tohto na Slovensku veľa neostalo. Pred tými 10 rokmi boli doslova výpadovky zo strany ministerstva pôdohospodárstva na štátne lesy s účelom dokázať, že štátne lesy v podobe v akej sú, sú nefunkčné, že sa neplnia povinnosti, treba urobiť akciovku a následne to sprivatizovať. Kontroly z ministerstva nenašli žiadne závažné nedostatky, aby vykázali, že niečo našli, tak doslova nafukovali banality. Žiaľ, k zmenám v štátnych lesoch došlo a od vtedy to ide veľmi výrazne z kopca s lesmi a prírodou. Lesníctvo a poznatky lesníctva, akoby už ani neexistovali. Preto je také množenie lykožrúta, podporované aj bezspôsobnou ťažbou. Štátne lesy sú štátne len na papieri, reálne sú v súkromných rukách. Jedného dňa to bude zaujímavé, keď vyjde na svetlo božie financovanie politických strán v náväznosti na spriaznených podnikateľov a vedenie štátnych lesov, vrátane toho, čo sa dialo a deje s cenami dreva a celou obchodnou politikou s drevom na Slovensku. Toto spoločnosť niekomu v historickom kontexte nikdy neodpustí. No a to, že fungovanie štátneho podniku Lesy SR nie je v súlade so zákonom o štátnom podniku, musia mať na hlavný predmet činnosti v zmysle tohto zákona hlavne vlastných zamestnancov, nie dať vykonávať túto činnosť tretím - podnikateľským osobám, je v poriadku, v poriadku nie je. Ryba smrdí od hlavy a tá hlava toto všetko kryje. Veď ide o jej hlavu.
 


Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 3 667
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 516
 3. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 448
 4. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 115
 5. Ján Šeďo: Sulík vyhlásil vojnu občanovi Slávikovi - konečne ! 106
 6. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 104
 7. Martin Greguš: Ľuboš Blaha, etický kódex a jeho koniec na APZ. Správal sa s dôstojnosťou k verejnosti? 103
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 98
 9. Karolína Olšavská: Keď si rodič prostredníctvom detí plní svoje sny alebo Ako zasiať v deťoch zlo 81
 10. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 79

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 2. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 3. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 4. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 5. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 6. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 7. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 8. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 10. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok


Už ste čítali?