Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ťažba na Smrekovici je zastavená! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

konečne

pozitívna správa, dúfam že škody nie sú vysoké.
 

 

Cca 8% PR Smrekovica navrhovanej na 295 ha - hrubý predbežný odhad - sú priame škody. Cca 2 hektáre sa nateraz podarilo zachrániť pred vyťažením.
 

 

pojde niekto do basy alebo zaplati mastnu pokutu z vlastneho vrecka ?
lebo ak nie, tak zajtra sa pokracuje inde...
 

a ak sa rezervácia nakoniec

nevyhlási, tiež to má niekto zaplatiť z vlastného vrecka?

Plus, kto zaplatí budúce škody, ktoré budú vznikať na okolitých porastoch a pokusy o ich ochranu pomocou nárazníkovej zóny, ktorej manažment zatiaľ samozrejme nikto nepripravil?
 

A je to tu

takže kto by asi mal nahrádzať škody, ktoré vzniknú na okolitých porastoch vďaka poškodeniu lokality ťažbou? Tú rezerváciu predsa nechcel niekto vyhlásiť len pre srandu, ale z dôvodu jej prírodnej hodnoty.Prečo by nemala byť vyhlásená? Žeby preto, že ste ju poškodili?
 

chceš tvrdiť,

že sa tam vyrúbalo 23,6 hektára?

Dovolím si povedať, že to svedčí len o tvojej neschopnosti odhadnúť výmeru, plus o nepoznaní hranice navrhovanej PR.
 
Hodnoť

 

1. prednosta Obvodného lesného úradu v Ružomberku - pán Marián Guniš
2. generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR - v aktuálnom čase pán Alojz Riško
3. prednosta Krajského úradu životného prostredia v Žiline - pán Miloslav Štolfa
4. minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja - pán Zsolt Simon

tu sa prejavil v plnej miere fakt, že nikto z týchto pánov nie je ochranár a nemá ochranárske cítenie
 
Hodnoť

Oruzinsky

A co s kmenmi z vypilenych stromov? Nechame ich tam zhnit?
Nebolo by lepsie ich vyviezt a spracovat, ked UZ BOLI spilene?
 

hovoríme o prírodnej rezervácii

nie o hospodárskom lese.
 

hovoríme o hospodárskom lese

Má to byť rezervácia v budúcnosti, zatiaľ nie je. Nuž čo, budeme mať ďalšiu suchú rezerváciu.

Tie spílené kmene aspoň stratia do budúceho roka atraktivity pre podkôrny hmyz, prípadne ak nie, dúfam, že ich naša zelená úderka dovolí aspoň odkôrniť...
 

....

Odkôrniť? Koncom septembra a na zimu? Prečo? A nie sú to ochranné lesy?
 

nechytajme sa za slovíčka

Nechytajme sa za slovíčka - k zásahu došlo v chránených biotopoch a sú tam aj chránené druhy.

A drvivá väčšina vyťažených stromov nebola napadnutá lykožrútom, to dokázal prieskum na mieste.

Ťažbu nezastavila zelená úderka, ale štátne orgány, ak ste si nevšimli. Preto, lebo lesníci pravdepodobne porušili zákony.
 

takže podľa Tvojho chápania veci

je lepšie, ak sa rezervácia vyhlási až po vašom zásahu? Alebo aký status by malo to územie získať po ťažbe? Furt ten hmyz... už pochop, že hmyz do prírody patrí a že chránené územie nie je pole! Prečo ste teda rezali aj zelené stromy?
 

treebeard2

už pekne dlho tu vypisujete svoje tvrdenia o tom, že na Slovensku je príliš veľa rozlohy lesov pod územnou ochranou. Sanozrejme, je to demagógia ako Brno, pretože iba 5. stupeň ochrany naozaj znamená vylúčenie ťažby, všetky ostatné nedokážu hospodáreniu v lesoch zabrániť.... a teraz ste to priznal aj Vy slovami, že hovoríme o hospodárskom lese... ale však reč je o lese v národnom parku a zároveň území európskeho významu....
 
Hodnoť

som zvedavy

kde prestahuju tu lanovku a kde sa objavia teraz... a rychlo potichu vytazia o5 par hektarov... :(
 
Hodnoť

televízna debata

včera som sledoval debatu na STV2 a už dávno som nepočul rozumnejšie názory.bol si 1 ,plne s tebou súhlasím
 

 

Ďakujem.
Keby prišiel Zsolt Simon, bola by to úplne iná - politická "debata". Namiesto neho na poslednú chvíľu pozvali Juraja Smatanu (ext.poradcu premiérky) - aj vďaka tomu sa dalo povedať viac "rozumnejších názorov".
 
Hodnoť

"Ochrana a využívanie lesov"

...tak znie názov zákonnej normy, ktorá upravuje ochranu a hospodárenie v lesných masívoch Slovenska. Naše lesnícke školstvo má veľmi dlhú históriu, od dôb tereziánskych a jej cisárských synov, po úprave urbárskych vzťahov, kadastrov a legislatívy (týka sa to aj banského regálu, utvorenie štátnych,cisárských inštitúcií-komorských grófov) celá oblasť dostala svoju "ľudskú" tvár aj príroda a režim a reguláciu jej ochrana a využívanie Prešlo viac ako 2,5 storočí a všetko stráca zmysluplnosť,rabiátsku tvár egoistického chamtivca a špekulantstva na bohatstve prírody a človeka! Prišlo po Novembri ku skutočnému zosuroveniu mravov,barbarizovaniu histórie aroganciou nezodpovedných a ignorantských, už nie jedincov, ale celých nekultúrnych doslova, prepytujem "nenažraných" netvorov s bielymi golierikmi slovenskej "high society"-vytŕčajúcej sa na "operbáloch", grupenradovánkach, či celebritných ukážkach nevkusu a pokleslej kultivovanosti, až nahej lascívnosti! Aj taká je poživačná, spoločnosť Slovenska s úsmevom pristupujúca k porušeniam akýchkoľvek noriem empatie k prostým ľuďom, občanom, nieto k dodržiavaniu zákonných noriem!
Spoločnosť, človek, príroda, prostredie v ktorom sa pohybujeme, denne v ňom žijeme, tvoríme, trápime, aj sa radujeme-pre túto dekadentnú "kastu" nemorálnych "ničomníkov" veľa nehovorí!
Aj obrázky a postoje Róberta Oružinského to plne potvrdzujú! Že som použil sugestívne, odsudzujúce slová - skutočnosť je možno ešte hroznejšia, skľučujúcejšia! Ak spoločnosť ako prvú vládnu inštitúciu zruší práve Ministerstvo životného prostredia, ktoré má ako najvyššia štátna inštitúcia sa starať o tvorbu,ochranu a trvalo udržiteľný rozvoj prostredia, v ktorom žijeme-tak je to pre túto slovenskú spoločnosť symptomatické. Jedným zo základných stimulov k takémuto kroku boli aj kriminálne, ba zločinné praktiky vedúcich pracovíkov tohto rezortu s miliardovými stratami pre občanov! V prospech klientelistických "pusipajtášov" politických a vládnych štruktúr a ich "sponzorov"!
Zabudli, že najdôležitejším sponzorom ich vládnutia, spravovania aj etiky a morálky ich správania je občan!!!
A ten si nezastal svoje práva, ale ani svoje zákonné povinnosti voči tejto krajine, voči svojim potomkom a hlavne proti sebe samému! Je to ignorantstvo, nezodpovedné ľachtikárstvo nad životom spoločnosti a nás samotných! Už prišiel čas, že všetky tieto hriechy sa kumulujú do trestu, ktorý nás postihne všetkých - za zničenú prírodu.ktorú obdivovala Európa, za stratu nenahraditeľných hodnôt, nevyčisliteľných v počte bavorákov, mercecdesov, haciend, a ussurijských tigrov v záhradách zločincov takmer až vo vládnych a inych inštitúciách, či oligarchických "svätozámkoch" u nás aj na zahraničných exkluzívnych destináciách.
Tomu zodpovedá aj skutočnosť, ktorá bola kultivovane predoslaná televíznou besedou na STV2. Vyznela skľučujúce.Len dokedy bude iba kultivovaná a nie už aj odsudzujúca a priamo exemplárne aj trestajúca?!
Až potom svitne nádej v tejto skorumpovanej spoločnosti, nádej na postupné zlepšenie. Lenže...
Lenže, ako príde k zlepšeniu, keď školstvo kolabuje na nehoráznom množstve "ustanovizní" viac na školovanie a vydávanie papierov o niečom, čo nikdy nebude mať cenu vzdelania moderného eticky a morálne vyspelého, kultúrneho človeka! Rozhodne nie o jednu-dve generácie neskôr.
Aj táto beseda odkrylaveľké rezervy v oblasti ochrany ŽP a prírody obzvlášť. nehovoriac o barbarstve, čo sa vykonáva v našom lesnom "hospodárstve". Napraví sa to znovu "zrodením" Ministerstva životného prostredia? Nájdu sa ešte na Slovensku vhodní ľudia na túto syzifovskú robotu? Musia...:-(
 

 

Buď sa nájdu alebo sa nenájdu :)
Netreba to - podľa mňa - vnímať až tak čierno, že černejšej niet. Stačí si uvedomiť, čo všetko napáchali ľudia v dejinách (napríklad nemecký fašizmus...).
Teraz je taká doba, že každý druhý by sa rád čo najviac nabalil, ale to prejde, hádam to už aj prechádza. Existujú aj iné hodnoty. Peňazí treba, ale nie tony - to je potom ťažká závislosť.
Najťažšie je podľa mňa prekonať ten chorý individualizmus, ktorý je akoby naruby prevráteným kolektivizmom, ktorý tu panoval 40 rokov oficiálne (a v mysliach mnohých stále ešte znejú dozvuky).
 


Najčítanejšie


 1. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 86
 2. Peter Pollák: Nedám sa zaočkovať! Toto sú dôvody 65
 3. Ján Šeďo: Ešte niekto pochybuje o nutnosti výmeny predsedu vlády ? 54
 4. Jaroslav Mottl: Denník koviďáka 2020 40
 5. Ladislav Piršel: Ako by to vyzeralo, keby malo Mongolsko I. Matoviča? 35
 6. Ján Komrska: Marcyho hora, New York 34
 7. Simona Kyselicová: Kúpat' sa s kosatkami? Prečo nie! 32
 8. Stanislav Martinčko: Je R. Fico už aj korunovaný špiceľ? 32
 9. Matúš Lazúr: Naozaj musíme očkovať náhodných okoloidúcich aby sme vakcínu nevyhodili ? 31
 10. Miroslav Ferkl: Žiadny chaos. 29

Rebríčky článkov


 1. Martin Konečný: Kompromis náš každodenný
 2. Jozef Legény: Zomrieť na Matoviča - najpravdepodobnejšia príčina smrti 2 368 občanov navyše v roku 2020
 3. Olívia Lacenová: Ekonomika eurozóny sa zrejme opäť rúti do recesie
 4. Peter Biščo: Čo politik to švindler, čo švindler to politik.
 5. Stanislav Martinčko: Je R. Fico už aj korunovaný špiceľ?
 6. Martin Krištoff: Lagardeová sa drží sa výhľadov oživenia
 7. Štefan Vidlár: Chaos boys
 8. Július Kovács: Celoplošné testovania jediná cesta ako sa učinne brániť coronavírusu. Video
 9. Miriam Studeničová: Ľudia nevedia čo chcú!
 10. Július Kovács: Jozef Brheľ zabudnutý oligarcha Mečiara a jeden zo zakladateľov Smeru


Už ste čítali?