Vládnu klamári hlupákom?

Autor: Róbert Oružinský | 18.11.2013 o 8:35 | (upravené 26.11.2013 o 11:53) Karma článku: 18,62 | Prečítané:  2568x

V júni som sa na rokovaní s predstaviteľmi ministerstva dohodol, že vstup ľudí do lesov sa nebude obmedzovať. V tejto veci má zostať zachovaný status quo. Oklamali ma.

Ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré spornú novelu zákona o lesoch predložilo do legislatívneho procesu, dokonca vydalo aj tlačovú správu, v ktorej potvrdilo našu dohodu.

Tá znela (podľa písomného i zvukového záznamu) tak, že ministerstvo úplne akceptovalo zásadnú pripomienku, s ktorou sa stotožnilo viac než 13 tisíc ľudí, čo znamenalo, že pôvodné navrhované znenie § 30 ods. 3 novely návrhu zákona o lesoch:

Organizovať telovýchovné, športové alebo turistické súťaže a podujatia alebo vykonávať komerčné aktivity na lesných pozemkoch možno len po písomnej dohode s obhospodarovateľom lesa.".

...nahradilo novým znením:

Organizovať telovýchovné, športové alebo turistické podujatia na lesných pozemkoch možno len v súlade s osobitnými predpismi XY)"

Poznámka pod čiarou k odkazu XY) znie:

„XY) Zákon č. 479/2008 Z. z. o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí a o zmene a doplnení niektorých predpisov".

Potom však ministerskí úradníci predložili do Legislatívnej rady vlády niečo iné, než na čom sme sa dohodli:

Organizovať verejné telovýchovné podujatia, športové podujatia alebo turistické podujatia alebo vykonávať aktivity za účelom zisku na lesných pozemkoch možno len so súhlasom podľa osobitných predpisov.45c)".

Poznámka pod čiarou k odkazu 45c znie:

„45c) § 3 ods. 4 zákona č. 479/2008 Z. z. o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
§ 126 Občianskeho zákonníka.".

Podčiarknutý text je to, čo v navrhovanom znení § 30 pribudlo, resp. sa tam späť vrátilo, avšak ešte v horšej podobe. Povolenie vykonávať komerčné aktivity na lesných pozemkoch len po písomnej dohode s obhospodarovateľom lesov nahradili povolením vykonávať aktivity za účelom zisku len so súhlasom podľa osobitných predpisov. Jedným z osobitných predpisov uvedených pod čiarou síce zostal ten istý zákon (č. 479/2008), ale pribudol aj občiansky zákonník. Čo je však úplne nemiestne, tak to je nahradenie pojmu „komerčné aktivity" za pojem „aktivity za účelom zisku", ktorý je omnoho širší a značne nejasný, umožňujúci výklad podľa ľubovôle a nálady lesného strážcu a následne lesných úradov.

Ani to však nestačilo. V Legislatívnej rade vlády zmenili už zmenené znenie, ktoré im prišlo na stôl z ministerstva, takto:

Organizovať alebo vykonávať aktivity za účelom dosiahnutia zisku na lesných pozemkoch možno len so súhlasom vlastníka alebo správcu. Využívanie lesov verejnosťou sa nevzťahuje na uzavreté a ohradené lesné pozemky vo vojenských lesoch.".

Ako vidíte úplne vypadli odkazy na osobitné zákony (ktoré súhlasy na špecifické vstupy na lesné pozemky už dnes riešia) a tieto súhlasy podľa osobitných predpisov boli nahradené súhlasom vlastníka alebo správcu, plus pribudla úplne nová veta o využívaní lesov verejnosťou vo vojenských lesoch.

Takéto znenie, ktoré bolo popretím našej dohody, išlo do vlády a tá ho takto aj schválila a poslala do parlamentu. Nejde však len o popretie našej dohody, ale aj o popretie Legislatívnych pravidiel vlády a Aarhuského dohovoru, ku ktorému Slovenská republika pristúpila, schválil ho parlament a je súčasťou zbierky zákonov.

V konečnom dôsledku však ide o popretie zdravého rozumu, pretože takto formulované znenie § 30 zákona o lesoch je veľmi nešťastné, pretože je ťažko uplatniteľné zo strany občana a ľahko zneužiteľné zo strany štátnych orgánov. De iure zakazuje občanom Slovenskej republiky bez súhlasu správcu vstupovať na lesné pozemky za účelom zisku, čo je aj odtrhnutie jednej huby, plodu z kríka (čo zrejme svojim ďeťom budete musieť zakázať), ale môže to byť aj získanie peknej fotografie, ktorú niekde zverejníte a budete mať z toho zisk, hoci len minimálny. Neviem si predstaviť, ako budú ľudia získavať súhlasy od správcov na vstup do lesa. Stačí úplna banalita, a to, že vám správca na vašu žiadosť neodpovie a váša návšteva najbližšieho lesa môže byť problém.

Navrhované znenie § 30 totiž umožňuje aj nepríjemné kontroly štátnych orgánov, ktoré budú môcť zisťovať, či občan vstúpil do lesa za účelom zisku alebo nie. Môžu vznikať veľmi kuriózne situácie, avšak aj veľmi nepríjemné, hraničiace zo šikanovaním občanov zo strany štátnych orgánov. A pozor! To sa nebude týkať len lesných pozemkov v neštátnom vlastníctve, ale i v štátnom. Návrh zákona v tomto nerozlišuje medzi štátnym a neštátnym, preto sa bude týkať aj štátnych lesov, ktoré zaberajú zhruba polovicu výmery lesov Slovenska. A lesy zaberajú 40% plochy Slovenska, preto sa toto absurdné obmedzenie vstupu bude týkať 40% územia našej vlasti.

Cieľom je postupne všetky lesy ohradiť a verejnosti povoliť vstup len za úplatu - ako naznačujú vyjadrenia správcov lesov v dnešnej Pravde. A niektorým bude zrejme treba vstup do lesov, do prírody, zakázať úplne.

Varia nás tu postupne ako žabu vo vode a ja sa pýtam, či sme až takí hlupáci, že si to „necháme líbit".

Róbert Oružinský
lesník, učiteľ a ochranca prírody

P.S.
V súvislosti s uvedeným podvodom zo strany štátnych orgánov voči občanom Slovenskej republiky sa chystám podať sťažnosť na Ústavný súd SR, čakám na jej text od právnikov, a chcem sa obrátiť s prosbou o podporu aj u signatárov hromadnej pripomienky k návrhu novely zákona o lesoch z júna tohto roka.
Nerobím si ilúzie o rozhodovaní ÚS, ale z mojej strany je to povinná jazda...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ondrej Lunter

Nepokazme si to (znovu)

Vieme pomôcť s očkovaním a radi to urobíme. Od štátu však potrebujeme pomoc.

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.


Už ste čítali?