Dodrží premiér Fico svoje vlastné pravidlá?

Autor: Róbert Oružinský | 25.9.2013 o 23:24 | (upravené 3.10.2013 o 9:52) Karma článku: 17,34 | Prečítané:  2950x

Ako obvykle, obávam sa, že nie. Ale prečo by sa mal nechať predseda vlády (vyslovene) klamať („svojím") úradníckym aparátom. Často možno vôbec netuší, že je klamaný a ako je klamaný.

Ministerstvo pôdohospodárstva nám pred pár mesiacmi predostrelo novelu zákona o lesoch, pre ktorej - zdá sa - významnú rolu zohrali tzv. vlastníci lesov na Slovensku. Vzhľadom k tomu, že táto novela mala ambíciu veľmi výrazným spôsobom zasiahnuť do našich životov, vypracoval som k tomuto legislatívnemu zámeru v zmysle Legislatívnych pravidiel vlády SR (LPV) pripomienku, ktorá sa aj VĎAKA mnohým z vás stala hromadnou pripomienkou, pretože je podporilo viac ako 13 tisíc občanov Slovenskej republiky.

Žiadal/žiadali sme, aby vstup do lesov ostal zachovaný v dnešnej podobe, lebo Ministerstvo pôdohospodárstva navrhovalo do zákona ustanovenie, ktoré by umožňovalo zákaz vstupu do lesov pre organizované skupiny, t.j. aj pre školský výlet a pod. Ministerstvo zásadnej pripomienke proti takému nezmyslu vyhovelo, avšak dnes som s úžasom zistil, že si z nás zrejme robia „dobrý deň". Ministerstvo poprelo to, na čom sme sa dohodli a Vláde Slovenskej republiky predložilo niečo iné, ako sme sa dohodli. To je podraz číslo 1.

Podraz číslo 2 je, že ostatné pripomienky, ktoré som formuloval ako zásadné ministerstvo prekategorizovalo na pripomienky obyčajné. V zmysle čl. 14 ods. 6 LPV však pripomienky k zákonu o lesoch podporilo viac ako 13 tisíc ľudí, preto sú to priopomienky ZÁSADNÉ. Tu je, mimochodom, citát z LPV:

Rozporové konanie so zástupcom verejnosti sa uskutoční vždy, ak predkladateľ nevyhovel hromadnej pripomienke, s ktorou sa stotožnilo aspoň 500 fyzických osôb alebo právnických osôb.

V odseku 3 článku 14 LPV je pritom stanovené, že ak sa zásadnej pripomienky na úrovni rokovania s predkladateľom zákona (t.j. s ministerstvom pôdohospodárstva nevyhovie), tak sa takto označená pripomienka, stáva sa predmetom rozporu.

Ministerstvo však predložilo Vláde Slovenskej republiky podvrh! Zásadné pripomienky označilo vo vyhodnotení medzirezortného pripomienkového konania nie ako zásadné, ale ako obyčajné. Týmto zjavne manipulatívnym spôsobom sa snažilo vyhnúť skutočnosti, že v štyroch zásadných pripomienkach k zákonu o lesoch trvá rozpor medzi ministerskými úradníkmi a 13 tisíc občanmi Slovenska. Tento rozpor v zmysle Legislatívnych pravidiel Vlády SR (LPV) nebol odstránený. Úradníci však predložili do vlády falošnú verziu - že rozpory s verejnosťou nie sú.

Možno pán premiér Fico ani netuší, ako ho úradníci štátnej správy zavádzajú. Aj tento blog chce poslúžiť na to, aby sa informácia o tomto podvode k nemu dostala. Informácia o tom, že Vláda Slovenskej republiky sa chystá pošliapať svoje vlastné pravidlá.

Bývalá predsedníčka vlády, pani Iveta Radičová, nebola slepá voči porušovaniu Legislatívnych pravidiel vlády. Napr. v prípade, že sa mali zrušiť odvody za vyňatie kvalitnej poľnohospodárskej pôdy na stavebné účely (napr. na Žitnom ostrove), a to konkrétne nariadením Vlády SR, ktorého prijímanie nebolo v súlade s Legislatívnymi pravidlami vlády, stopla to.

Stopne Róbert Fico návrh zákona o lesoch, ktorý nebol prijatý v súlade s Legislatívnymi pravidlami vlády SR, s pravidlami, ktoré má on sám garantovať, ako najvyšší predstaviteľ Vlády Slovenskej republiky?

Napíšte premiérovi Ficovi na e-mail premier@vlada.gov.sk (a v kópii aj mne na oruzinsky@strazov.sk, ďakujem!), aby návrh zákona o lesoch stopol, pretože proces jeho prípravy je v rozpore s Legislatívnymi pravidlami vlády SR. Konkrétne:

  1. (Štyri) zásadné pripomienky (podporené viac ako 13 tisíc občanmi) boli manipulatívne označené ako obyčajné.
  2. Znenie ustanovenia § 30 ods. 3 navrhovanej novely (bod č. 55), ktoré bolo s Ministerstvom pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR na rokovaní s verejnosťou dohodnuté, bolo zmenené v rozpore s dohodou.

Vaša sloboda vstupu do lesa teraz závisí aj od dodržiavania Legislatívnych pravidiel vlády.

Vláda o lesnom zákone rokuje zajtra, t.j vo štvrtok 26. septembra 2013.

Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ondrej Lunter

Nepokazme si to (znovu)

Vieme pomôcť s očkovaním a radi to urobíme. Od štátu však potrebujeme pomoc.

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.


Už ste čítali?