Štádium rozpadu a fáza obnovy sa prekrývajú

Autor: Róbert Oružinský | 9.3.2012 o 15:35 | (upravené 10.3.2012 o 10:41) Karma článku: 12,66 | Prečítané:  889x

Hoci po zákonoch prijatých v parlamente si môžu oligarchovia šliapať, prírodné zákony platia pre všetkých rovnako. Neoblbne ich ani tučné bankové konto.

Či je to les, človek alebo lykožrút, platia pre všetkých rovnaké prírodné zákony. Jedným z takýchto zákonov je, že všetko raz musí umrieť a nahradí ho nový život. Starú generáciu nahrádza mladá. Táto zmena sa však deje postupne. Štádium rozpadu sa prekrýva s fázou obnovy.

vyvoj-lesa.jpg

(Korpeľ: Pralesy Slovenska)

Mladý organizmus rastie aj vďaka pomocnej a ochrannej ruke svojich rodičov. Tak ako korunová klenba starých stromov v lese chráni mladé stromčeky pred extrémnymi výkyvmi počasia, tak sa aj ľudia starajú o to, aby nastupujúca generácia nebojovala z nástrahami života s holými rukami.

Keď príde čas prenecháva stará generácia žezlo mladším, ktorí dozreli na to, aby vyplnili uvoľnený priestor. Hoci občas staršiu generáciu skosí nečakaná udalosť, mladá generácia dorastá postupne, nie skokovo. Skovovo sa dá umierať, nie rásť.

V dobrej spoločnosti starší pomáhajú mladším ešte dlho po tom ako odovzdajú žezlo - najmä svojou životom nadobudnutou múdrosťou a skúsenosťami. V prirodzenom lese pomáhajú starí mladým dokonca aj po svojej smrti. Poskytujú svoju telesnú schránku na to, aby vytvorili lepšie miesto pre vyklíčenie semenáčikov, ktoré sa takto dokážu lepšie vysporiadať s konkurenciou bylinnej etáže.

mladi-na-starom.jpg

Mladí čerpajú výhody vytvorené generáciami svojich otcov a starí opätovne ožívajú v telách svojich potomkov.

Ľudská spoločnosť je tiež len analógiou prírodných spoločenstiev. Základné prírodné princípy platia rovnako pre akékoľvek spoločenstvo na Zemi. Tie isté zákonitosti života a smrti platia pre ľudí aj pre les, pre človeka aj pre lykožrúta. Iné je len hierarchické postavenie, uvedomenie samého seba a chápanie súvislostí.

Možno si myslíme, že prírodu nejako „oklameme". Neoklameme. Deti ešte nechápu, prečo musí každý (fyzicky) zomrieť, ale starší by to už pochopiť mohli a mali.

Niekedy starí umierajú náhle a nečakane aj preto, že sa silou mocou držia pri kormidle, hoci im na to fyzické i morálne sily už nestačia. Počul som na tento fenomén pekný výraz: Teritoriálna žiarlivosť.

Aj to, čo sa v poslednom období deje na slovenskej politickej scéne pripomína teritoriálnu žiarlivosť starnúcich alfa samcov. Ich lipnutie na moci je však pre zdravý vývoj spoločnosti zničujúci. Namiesto nenásilných prirodzených evolučných zmien tlačia systém do zmien revolučných.

Nie je pravidvý názor, že zmeny sa dejú iba náhle, skokovo, keď sa nahromadí veľký tlak a potom to „buchne". Ako som aj vyššie poukázal, zmeny prebiehajú neustále - v zdravej spoločnosti v pokojnejších cykloch, v chorej spoločnosti po náhlych rozvratoch.

Prirodzený les odolá silným poryvom vetra, na rozdiel od umelej smrekovej monokultúry, založenej najmä kvôli vidine rýchlejšieho zisku. Prirodzený les je totiž zdravý les. A jeden z hlavných dôvodov, prečo je zdravý, odolný a životaschopný je, že sa tí, čo sú v spoločenstve najmocnejší a dominantní, starajú o svoje potomstvo, vytvárajú mu perspektívne vyhliadky do budúcnosti a nemyslia len na to, ako si udržať moc čo najdlhšie.

Štádium rozpadu a fáza obnovy prebieha v našej spoločnosti aj teraz. Nachádzame sa tesne za polčasom rozpadu generácie, ktorá prevzala moc po roku 1989. Táto generácia už nemôže ustáť tlak zdola, najmä mentálne. Je načase, aby uvoľnili priestor nástupu novej generácie. Generácie, ktorá sa zrodila pri páde komunistov, avšak až teraz dozrela natoľko, aby začala potupne preberať žezlo.


Róbert Oružinský
lesník a ekológ
Momentálne sa vyskytujúci aj na kandidátke politického subjektu Zmena zdola - Demokratická únia Slovenska pod poradovým číslom 15.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ondrej Lunter

Nepokazme si to (znovu)

Vieme pomôcť s očkovaním a radi to urobíme. Od štátu však potrebujeme pomoc.

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.


Už ste čítali?