Tip na piatkové popoludnie: Prispejte k ochrane vôd

Autor: Róbert Oružinský | 18.2.2011 o 14:07 | (upravené 18.2.2011 o 20:05) Karma článku: 7,39 | Prečítané:  1487x

Koľkože sme sa od opozičných politikov pred poslednými parlamentnými voľbami napočúvali, že ropovod nemôže ísť cez Žitný ostrov. Dnes sú pri moci a to, že nechcú ropovod cez Žitný ostrov si dokonca dali aj do Programového vyhlásenia vlády. No na to, aby vyhodili zo zákona nezmyselnú výnimku umožňujúcu stavať ropovody a iné líniové produktovody na prepravu nebezpečných látok v chránených vodohospodárskych oblastiach, si však ešte čas a energiu nenašli.

Teraz je však príležitosť to zmeniť a zakotviť do zákona zákaz stavať alebo rozširovať ropovody a iné líniové produktovody na prepravu nebezpečných látok v chránených vodohospodárskych územiach. Bez výnimky.

Ministerstvo životného prostredia totiž novelizuje zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a v rámci toho novelizuje aj zákon o vodách, ktorý je z hľadiska ochrany vôd kľúčovým zákonom. Tento zákon okrem iného ustanovuje aj chránené vodohospodárske oblasti, účel a zmysel ich ochrany a tiež taxatívne vymedzuje zakázané činnosti v týchto oblastiach.

Podľa predchádzajúceho zákona o vodách z roku 2002 bola výstavba ropovodov v chránených vodohospodárskych oblastiach bez výnimky zakázaná. V roku 2004 bol tento zákon novelizovaný. V rámci tejto novely bol do zákona vsunutý odsek (§ 31 ods. 7), ktorý od roku 2004 ustanovil možnosť udeliť výnimku na výstavbu ropovodu. Paradoxne k tomu došlo počas druhej Dzurindovej vlády, v ktorej sedel aj súčasný minister pôdohospodárstva (a prednedávnom aj životného prostredia) Zsolt Simon, ktorý si na tom, že nechce ropovod cez Žitný ostrov, doslova postavil svoju osobnú politickú predvolebnú kampaň.

Nedá sa teda súčasným koaličným politikom veriť ani v tak zásadnej veci ako je striktný zákaz výstavby ropovodu cez Žitný ostrov. Majú na to legislatívne páky, ale zatiaľ sa nič neudialo a neviem ani o tom, že by sa v dohľadnej dobe niečo v tomto smere malo udiať.

Preto treba vziať iniciatívu do vlastných rúk a pár klikmi našu "generalitu" donútiť k tomu, aby sa nad sebou a svojími sľubmi zamyslela. Nie som však až taký skeptický, že to bude len o zamyslení. Verejnosť má svoje práva - a to aj v rámci tvorby legislatívnych noriem.

Preto som k návrhu zákona napísal 3. zásadné pripomienky. Jedna žiada MŽP, aby vyhodilo nezmyselnú možnosť udeliť výnimku na výstavbu ropovodu a iného líniového produktovodu na prepravu nebezpečných látok. Druhá žiada zakázať holoruby v chránených vodohospodárskych oblastiach v terénoch so sklonom nad 20%. Tretia žiada zakázať akúkoľvek aplikáciu hnojív a pesticídov v blízkosti vodných zdrojov. Zdôvodnenia si prečítate v priloženom súbore (viď nižšie)- sú povinnou náležitosťou hromadnej pripomienky (v zmysle legislatívnych pravidiel vlády).

Takže hor sa do toho.

Tu je návod ako podporiť moje/naše pripomienky (a vytvoriť z nich hromadnú pripomienku):

Skopírujte text medzi hviezdičkami do tela novej e-mailovej správy a na jeho záver sa podpíšte.

************************************************

Dobrý deň.

V prílohe tohto e-mailu zasielam hromadnú pripomienku k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov (legislatívny materiál č. 3675/2011-4.4.).

Dovoľujem si Vás požiadať o akceptovanie všetkých pripomienok v plnom rozsahu. V prípade, že predkladateľ nevyhovie pripomienkam v plnom rozsahu, žiadam o uskutočnenie rozporového konania. Ako môjho zástupcu pri rokovaní o hromadnej pripomienke splnomocňujem Ing. Róberta Oružinského, bytom Krajné 268, 916 16.

S pozdravom

podpis

************************************************

Do prílohy Vášho e-mailu priložte súbor „eia-vodny-zakon_pripomienky-mpk", ktorý si stiahnete TU.

Do predmetu napíšte: MPK

Ako hlavného adresáta Vášho e-mailu uveďte predkladateľa: podatelna@enviro.gov.sk

Kópiu e-mailu zašlite na moju adresu: oruzinsky@gmail.com

(je to tiež dôležité - budem mať priamu spätnú väzbu o počte podporovateľov, aby ma úradníci nemohli oblbnúť, a tiež považujem za dôležité poskytnúť Vám informáciu o tom, ako prípadné rozporové konanie dopadlo)

Odošlite e-mail.

-------

Termín ukončenia pripomienkového konania je dnešná polnoc 18. februára 2011.

ĎAKUJEM !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ondrej Lunter

Nepokazme si to (znovu)

Vieme pomôcť s očkovaním a radi to urobíme. Od štátu však potrebujeme pomoc.

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.


Už ste čítali?