Ťažba na Smrekovici je zastavená

Autor: Róbert Oružinský | 24.9.2010 o 11:37 | (upravené 24.9.2010 o 19:15) Karma článku: 14,76 | Prečítané:  3577x

V stredu si generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR, Igor Viszlai, osobne prevzal rozhodnutie Obvodného úradu životného prostredia v Ružomberku, ktoré mu nariadilo zdržať sa ťažby lesných porastov a s tým súvisiacich hospodárskych aktivít v lokalite Smrekovica v Národnom parku Veľká Fatra.

Doporučená zásielka s rozhodnutím bola z ružomberského úradu odoslaná predchádzajúci týždeň vo štvrtok. Podľa obvyklých lehôt na doručovanie, musela zásielka čakať na svoje vyzdvihnutie povereným pracovníkom štátneho podniku LESY SR približne tri dni. Každý deň neprevzatia zásielky umožňoval ťažiť drevo. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť až v momente jeho doručenia.

dorucenka-viszlai.jpg

Zrejme si už aj pán generál Viszlai uvedomil absurdnosť vzniknutej situácie, keď firma zamestnávajúca tisíce ľudí odrazu nepošle nikoho na poštu tri dni, a preto prišiel osobne na ústne pojednávanie podnetov na porušovanie zákona o ochrane prírody, ktoré sa konalo v stredu tento týždeň, vedomý si toho, že už nebude môcť uhnúť.

Takže ťažba je úradne zastavená! A či je tomu tak aj v skutočnosti, som si bol overiť včera priamo na „mieste činu", spolu s dvoma televíznymi štábmi.

ta3-na-smrekovici.jpg

Existovali totiž vážne indície, že LESY SR, š.p. nebudú v plnej miere rešpektovať rozhodnutie úradu a budú sa snažiť vyťažené kmene z lesa ešte v maximálnej možnej miere povyťahovať lanovkami. Aj preto som pred mojou návštevou upozornil kompetentných pracovníkov štátneho podniku LESY SR, aby upustili od akejkoľvek snahy nerešpektovať rozhodnutie úradu o zastavení ťažby, pretože podľa zákona o lesoch je ťažbou aj približovanie dreva lanovkami na odvozné miesto. Urobil som to aj preto, že nie je mojou snahou takpovediac za každú cenu špiniť niekoho meno. Ak by som však našiel na Smrekovici lesníkov ťažiť stromy aj naďalej, to by bol taký prúser, ktorý by si žiadal okamžité odvolanie generálneho riaditeľa. Lesníci sú však všetkého schopní, hoci často - ako malé deti - si neuvedomujú dôsledky svojho konania. Kauza Smrekovica mi pripadá ako ukážkový príklad nezodpovedného a neslobodného konania lesníkov, generálnym riaditeľom počnúc a posledným pilčíkom spiľujúcim stromy končiac.

Našťastie existujú aj lesníci, ktorí v takýchto prípadoch konajú nekompromisne (a to aj v prospech niekoho iného, ako seba ... napríklad lesa, prírody, budúcnosti, našich detí ...). Pretože, nie je s čím a kým robiť kompromisy. Dôsledkom toho je, že včera som na „mieste činu" našiel lesných robotníkov už iba demontovať najvýkonnejšiu ťažobnú lanovku, ktorá má na Smrekovici na rováši niekoľko obrovských holín.

steyr-demontaz.jpg

Zodpovednosť

Uznávaný vedec a ekológ Miroslav Saniga z SAV, ktorý patrí medzi najväčších znalcov veľkofatranskej prírody poskytol minulý týždeň pre Ružomberský hlas aj takéto „nevedecké" vyznanie:

„Ak by som sa mal vyjadriť nevedecky, skôr poeticky, potom Veľká Smrekovica si až do týchto chvíľ zachovala panenstvo. Je to priam nadprirodzený zázrak nájsť na úsvite tretieho milénia, kedy je človek vybavený najmodernejšou technikou, lokalitu v strednej Európe, ktorá je živočíšnym druhom homo sapiens nenarušená, resp. minimálne dotknutá. Veľká Smrekovica je pre mňa naozaj pannou Smrekovicou. Je to čistá nevesta, ktorú človek nesmie poškvrniť takouto aktivitou, inak stratí svoje prírodné panenstvo, ktoré je jej najväčšou devízou."

Kto poškvrnil „pannu Smrekovicu" ?

To je zoznam kompetentných a dúfam, že aj zodpovedných ľudí - v časovom slede ich „vstupu" do procesu zámeru zlikvidovať les s pralesovou štruktúrou na Smrekovici:

1. prednosta Obvodného lesného úradu v Ružomberku - pán Marián Guniš
2. generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR - v aktuálnom čase pán Alojz Riško
3. prednosta Krajského úradu životného prostredia v Žiline - pán Miloslav Štolfa
4. minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja - pán Zsolt Simon

Každý prispel svojim „dielom" k tomu, čo sa na Smrekovici odohralo. Každý z nich to mohol zastaviť, no namiesto toho len prilial ďalší olej do ohňa.

buk-na-smrekovici.jpg

Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí - naopak - prispeli svojim dielom k tomu, aby sa to šialenstvo, čo sa dialo na Smrekovici, zastavilo. Najmä však lesníkom - tým pravým, skutočným lesníkom z organizácie FSC Slovensko, ktorí v prípade Smrekovica odviedli perfektnú odbornú prácu. Aj vďaka nim slnko nad Smrekovicou ešte vyšlo :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Píše Peter Sýkora - Fórum

Môže byť povinné očkovanie proti koronavírusu etické?

Kritizované obmedzovanie slobody počas pandémie je eticky úplne v poriadku.


Už ste čítali?