Národný park – hračka technokratov

Autor: Róbert Oružinský | 11.7.2008 o 15:17 | Karma článku: 8,23 | Prečítané:  1805x

Značná časť lesov v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) dnes dostáva zabrať. Štátne lesy (LESY SR, š.p.) sa rozhodli zachraňovať prírodu a prírodné procesy umelou intervenciou. A zvolili jeden z najhorších a najnepríjemnejších variantov umelej intervencie.

Štátni lesníci nasadili do boja s prírodou národného parku biocídy. Biocídy sú chemické alebo biologické prípravky, ktoré ničia alebo poškodzujú živé organizmy. V tomto prípade sú aplikované chemikálie Fury 10 EW, Karate ZEON 5 SC a Vaztak 10 EC. Chemikálie sú rozprašované z pozemných postrekovačov, ale aj letecky.

Prípravok Fury 10 EW obsahuje nebezpečnú látku zeta-cypermethrin. V karte bezpečnostných údajov tejto chemikálie je uvedené, že prípravok je škodlivý, nebezpečný pre životné prostredie, škodlivý pri vdýchnutí a po požití, dráždi oči a dýchacie cesty a je veľmi jedovatý pre ryby a vodné organizmy. Pri jeho aplikácii je nutné obliecť si ochranný odev, používať respirátor s chemickou vložkou, ochranné okuliare alebo ochranný štít na tvár. Je potrebné zabrániť vstupu nechránených osôb a zvierat do kontaminovaného priestoru a zabrániť kontaminácii povrchových vôd a úniku prípravku do kanalizácie a voľnej pôdy. Tento prípravok je teda nebezpečný aj v kanalizácii, nie to ešte v národnom parku počas hlavnej turistickej sezóny.

Štátni lesníci sa teda postarali o zaujímavé „spríjemnenie" tohtoročnej letnej sezóny v Nízkych Tatrách. Návštevníci si na niektorých miestach môžu prečítať, že si majú dať otočku a hľadať náhradnú turistickú trasu. To sa však netýka živočíchov. Tie sa kontaminovanou potravou živiť musia, bez ohľadu na to, či čítať vedia alebo nevedia.

Biocídy nielenže zabíjajú alebo poškodzujú živé organizmy, ale tiež vážne narúšajú prirodzené informačné toky v prírode. Súčasťou ochrany prírody v národných parkoch je aj ochrana prirodzených procesov a rešpekt pred nimi. Národné parky a prírodné rezervácie sú miesta, kde sme pripustili, aby sa príroda liečila sama - prirodzene. Tak ako miliardy rokov pred príchodom človeka. Iba vďaka tomu, že to dokáže, tak existuje. A iba vďaka tomu existujeme aj my - ľudia. Mali by sme sa od nej viac učiť a menej jej vnucovať náš obmedzený pohľad na svet. Menej bojovať a viac spolupracovať.

To, čo sa dnes deje v Národnom parku Nízke Tatry, nemá s ochranou prírody nič spoločné. Nič.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?