reklama

Sociálna demokracia alebo stranícky centralizmus?

Máloktoré zmeny zákonov dokážu tak očividne poukázať na to, ako je Ficova vláda asociálna a nedemokratická, ako práve zmeny zákonov, ktoré sa týkajú ochrany prírodných hodnôt Slovenskej republiky a statkov, ktoré nám príroda poskytuje (voda, drevo, rekreácia...). Dve významné novely zákonov z tejto oblasti práve prešli cez vládu: novela zákona o ochrane prírody a krajiny a novela zákona o lesoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

O čom je v princípe tá prvá novela, len jedna ukážka z nej:

Slová „orgán ochrany prírody" sa nahrádzajú slovom „vláda".

Druhá novela odignorovala fakt, že na Slovensku sa ťaží dvojnásobok toho, čo pred dvadsiatimi rokmi, a že polovica všetkej ťažby je prakticky nekontrolovateľná! Významnú rolu tu zohrali aj tzv. vlastníci lesov, ktorí sa dlhodobo snažia vytĺcť maximálny kapitál z lesov, vrátane spoplatňovania vstupu do lesov, hoci daň z lesných pozemkov platia neporovnateľne nižšiu, než je daň z oplotených pozemkov. V prípade výstavby diaľnic, ktorých výstavba (hoci neuveriteľne drahá a pomalá) sa nekritickým voličom dobre „predáva", neváhala vláda Roberta Fica pošliapať práva vlastníkov pozemkov (Ústavný súd vyvlastňovací zákon zrušil). V prípade vlastníkov lesných pozemkov - naopak - Ficovláda neváha šliapať po odvekom práve ľudí vstupovať do lesov bez väčších obmedzení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenská príroda je síce tiež dobrá téma pre pozdvihnutie nášho vlastenectva - veď, kto by na ňu nebol hrdý. Avšak ide o hodnotu, ktorá nie je považovaná za takú dôležitú materiálnu hodnotu, ako napríklad spomínané diaľnice, preto jej devastácia nie je vnímaná tak bytostne, hoci v konečnom dôsledku príroda rozhoduje o našom bytí a nebytí podstatne viac ako nejaké asfaltové pokušenie politikov.

A nielen príroda o tom rozhoduje - aby to neznelo príliš fatalisticky. Rozhodujeme o tom aj my sami. A nejde zďaleka len o ťažšie uchopiteľné prírodné hodnoty ako je napr. vodozádržná funkcia lesov, ale aj o využitie jej potenciálu pre rozvoj udržateľného cestovného ruchu. Živelný rozmach technickej infraštruktúry, ktorá hryzie stále hlbšie do národných (luna)parkov, je už skôr zábavným priemyslom. Tento rozmach realizovaný nenásytnými korporáciami, ktorý nie je rozvojom a nemá nič spoločné s úctou k prírode, ani udržateľnou ekonomikou, je možný najmä vďaka legislatíve znefunkčnenej kúpenými politikmi na mieru ich sponzorov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak je vlastnícke právo dôležitou hodnotou, potom je ešte dôležitejšou hodnotou spoločenská dohoda o tom, že vlastnícke právo je dôležitou hodnotou (a nemyslím tým len súkromné vlastníctvo, ale aj vlastníctvo verejných statkov, ako sú napr. štátne lesy alebo voda). Bez úcty k spoločenským dohodám, ktoré vo forme zákonov schvaľujú naši volení zástupcovia, nebude čoskoro existovať úcta k ničomu.

Legislatívne pravidlá vlády určujú, ako sa má postupovať pri tvorbe zákonov. Určujú aj to, ako má vláda postupovať pri prerokovaní hromadných pripomienok k návrhom zákonov. Pri novele zákona o lesoch vláda odignorovala 13-tisíc podpisov občanov, a to úplne primitívnym fígľom - sfalšovala dokumentáciu. Roberta Fica som otvoreným listom upozornil, že takto postupovať nemôžu. Vláda Slovenskej republiky však neváhala pošliapať svoje vlastné pravidlá. Vo vzťahu k dohodám, ktorých je sama účastníkom, ukázala veľmi zlý príklad. Keď vláda nedodržiava svoje vlastné pravidlá, prečo by sme mali dodržiavať my pravidlá, ktoré nám nanucuje? Toto má byť tá sociálna demokracia? Nie je to skôr rozdúchavanie straníckeho centralizmu z čias totality?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Robertovi Ficovi ide iba o jednu vec - o moc, a preto neváha použiť čokoľvek pre jej uzurpovanie. Nehľadajme logiku alebo morálku v tom, čo hovorí. Raz sa po vlastníckom práve pošliape, inokedy sa toto právo vyloží na piedestál - keď ide o veľkých finančných hráčov.

Tento trend veľmi názorne vidieť aj v prístupe k daniam a odvodom - peniazom ľudí (pardón - daňovníkov), čo je majetok, na ktorý sa tiež vzťahuje vlastnícke právo (čl. 20 Ústavy SR).

Malých treba vyžmýkať (aj keď nič nevlastnia), obmedziť, všade ich kontrolovať a najlepšie - zakázať im slobodný pohyb po prírode. Veľkým sa treba podlizovať - dávať im finančné dotácie, daňové prázdniny, ušiť zákony dľa ich želania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Proste - sociálna demokracia ako zo skrípt z politológie ...

----

Róbert Oružinský

lesník a ochranca prírody

Róbert Oružinský

Róbert Oružinský

Bloger 
  • Počet článkov:  120
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu